Eaton T20P11S37CUN12
SKU: CS4992065MPN: T20P11S37CUN12UPC/EAN: 786680249563
Eaton General purpose ventilated transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
37.5 kVA TENV Xfmr 1 PH 240 X 480-120/240 150C Rise, Copper, NEMA 12
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 521 °C |
| Kva Rating | 37.50 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 12 |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4992065 |
|---|---|
| MPN | T20P11S37CUN12 |
| UPC/EAN | 786680249563 |



