Eaton S52D15B03CU
SKU: CS4989351MPN: S52D15B03CUAlternate Part #: S03179UPC/EAN: 786680060588
Eaton General purpose encapsulated transformer






$3,614.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 177, 60 Hz, single-phase, 460 V, 115 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 80 °C rise, 3 KVA, indoor-outdoor, 517V
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 177 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 517V |
Specifications
| SKU | CS4989351 |
|---|---|
| MPN | S52D15B03CU |
| Alternate Part # | S03179 |
| UPC/EAN | 786680060588 |


