Eaton S38D11S05
SKU: CS4989105MPN: S38D11S05Alternate Part #: S05229UPC/EAN: 786680080807
Eaton General purpose encapsulated transformer






$2,436.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 177, 60 Hz, single-phase, 380 V, 120/240 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 5 KVA, indoor-outdoor, 16D
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 177 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 16D |
Specifications
| SKU | CS4989105 |
|---|---|
| MPN | S38D11S05 |
| Alternate Part # | S05229 |
| UPC/EAN | 786680080807 |


