Eaton S48D11S05CUS6
SKU: CS4989202MPN: S48D11S05CUS6Alternate Part #: S05255UPC/EAN: 786680112362
Eaton General purpose encapsulated transformer

$4,261.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, general purpose encapsulated transformer, ep single-phase 480v 2 at +2.5% fcan 2 at -2.5% fcbn 120/240v 115°c 5 kva copper windings 177 16a indoor-outdoor 60 hz.
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Frame | 177 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 16A |
Specifications
| SKU | CS4989202 |
|---|---|
| MPN | S48D11S05CUS6 |
| Alternate Part # | S05255 |
| UPC/EAN | 786680112362 |



