Eaton S20N11S15CULS45
SKU: CS4988759MPN: S20N11S15CULS45Alternate Part #: S15196UPC/EAN: 786680088032
Eaton General purpose encapsulated transformer






$7,402.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 180, 60 Hz, low sound 45 dB, single-phase, 240 V, 480 V, 120/240 V, NONE, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor, 3A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 180 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 45 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 3A |
Specifications
| SKU | CS4988759 |
|---|---|
| MPN | S20N11S15CULS45 |
| Alternate Part # | S15196 |
| UPC/EAN | 786680088032 |

