Eaton S48D11S15CULS42
SKU: CS4989212MPN: S48D11S15CULS42Alternate Part #: S15089UPC/EAN: 786680051920
Eaton General purpose encapsulated transformer






$8,688.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 180, 60 Hz, low sound 42 dB, single-phase, 480 V, 120/240 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor, 16A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 180 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 42 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 16A |
Specifications
| SKU | CS4989212 |
|---|---|
| MPN | S48D11S15CULS42 |
| Alternate Part # | S15089 |
| UPC/EAN | 786680051920 |



