Eaton S29N11S10CULS47
SKU: CS4989049MPN: S29N11S10CULS47Alternate Part #: S10170UPC/EAN: 786680051890
Eaton General purpose encapsulated transformer






$6,643.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 179, 60 Hz, low sound 47 dB, single-phase, 208 V, 120/240 V, NONE, 115 °C rise, 10 KVA, indoor-outdoor, 26A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 179 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 47 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 26A |
Specifications
| SKU | CS4989049 |
|---|---|
| MPN | S29N11S10CULS47 |
| Alternate Part # | S10170 |
| UPC/EAN | 786680051890 |



