Eaton QPHW3060HS
SKU: CS4977189MPN: QPHW3060HSUPC/EAN: 782116123124
Eaton Quicklag thermal magnetic circuit breaker





$1,593.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QPH Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,60 A,22 kAIC,Three-pole,120/208/240 V,Thermal-magnetic,Q32,QPHW,Non-Interchangeable,120/208/240 V
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Type | QPHW |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Non-Interchangeable |
| Quantity | 32.0000 |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Special Features | 120/208/240 Vac shunt trip |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120V or 120/240V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4977189 |
|---|---|
| MPN | QPHW3060HS |
| UPC/EAN | 782116123124 |









