Eaton QPHW2020S
SKU: CS4977168MPN: QPHW2020SUPC/EAN: 782116123148
Eaton Quicklag thermal magnetic circuit breaker

$1,017.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QPH Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,20 A,22 kAIC,Two-pole,120/208/240 V,Thermal-magnetic,Q7,QPHW,Non-Interchangeable,120/208/240V
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QPHW |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Non-Interchangeable |
| Quantity | 7.0000 |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Special Features | 120/208/240 Vac shunt trip |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120V or 120/240V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4977168 |
|---|---|
| MPN | QPHW2020S |
| UPC/EAN | 782116123148 |


