Eaton QPGFEP2020
SKU: CS4977112MPN: QPGFEP2020Alternate Part #: 8789C37G02UPC/EAN: 786679145050
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker





$1,300.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker,Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector,20 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,QPGFEP,Plug-on,#14-4 AWG,Ground fault circuit interrupter,GFI,5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | QPGFEP |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Protection | 5 mA |
| Type | Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-4 AWG |
Specifications
| SKU | CS4977112 |
|---|---|
| MPN | QPGFEP2020 |
| Alternate Part # | 8789C37G02 |
| UPC/EAN | 786679145050 |




