Eaton QPHGFEP2015
SKU: CS4977140MPN: QPHGFEP2015Alternate Part #: 8789C37G08UPC/EAN: 786679522004
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker

$3,814.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker,Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector,15 A,22 kAIC,Two-pole,120/240 V,QPHGF,Non-Interchangeable,Plug-on,#14-4 AWG,Q17,Ground fault circuit interrupter,GFI,30 mA
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Main Circuit Breaker | QPHGF |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Protection | 30 mA |
| Quantity | 17.0000 |
| Special Features | 30 mA Trip Sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-4 AWG |
Specifications
| SKU | CS4977140 |
|---|---|
| MPN | QPHGFEP2015 |
| Alternate Part # | 8789C37G08 |
| UPC/EAN | 786679522004 |

