Eaton QPGFEP2030
SKU: CS4977114MPN: QPGFEP2030Alternate Part #: 8789C37G04UPC/EAN: 786679145074
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker





$1,265.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker,Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector,30 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,QPGFEP,Plug-on,#14-4 AWG,Ground fault circuit interrupter,GFI,5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | QPGFEP |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Protection | 5 mA |
| Type | Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-4 AWG |
Specifications
| SKU | CS4977114 |
|---|---|
| MPN | QPGFEP2030 |
| Alternate Part # | 8789C37G04 |
| UPC/EAN | 786679145074 |




