Eaton QBHGFT1020H08
SKU: CS4976408MPN: QBHGFT1020H08UPC/EAN: 786679139899
Eaton QB GFCI circuit breaker





$929.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QB GFCI circuit breaker,Ground fault circuit breaker,Marine,20A,22 kAIC,Single-pole,120/240V,Non-Interchangeable,5 mA Trip Sensitivity,QBHGF
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QBHGF |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | Marine |
| Trip Rating | 5 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976408 |
|---|---|
| MPN | QBHGFT1020H08 |
| UPC/EAN | 786679139899 |






