Eaton QBHGFEP1030
SKU: CS4976401MPN: QBHGFEP1030UPC/EAN: 786679039533
Eaton QB GFCI circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton QB GFCI circuit breaker,Ground fault circuit breaker,Bolt-on mounting,30A,22 kAIC,Single-pole,120V,Non-Interchangeable,30 mA Trip sensitivity,QBHGF
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QBHGF |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | Bolt-on mounting |
| Trip Rating | 30 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976401 |
|---|---|
| MPN | QBHGFEP1030 |
| UPC/EAN | 786679039533 |





