Eaton QBHGFEP1015V
SKU: CS4976397MPN: QBHGFEP1015VUPC/EAN: 782116983766
Eaton QB GFCI circuit breaker





$1,592.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QB GFCI circuit breaker,Ground fault circuit breaker,Bolt-on mounting, 50° C calibration,15A,22 kAIC,Single-pole,120V,Non-Interchangeable,30 mA Trip sensitivity,QBHGF
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | QBHGF |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Special Features | Bolt-on mounting, 50° C calibration |
| Trip Rating | 30 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976397 |
|---|---|
| MPN | QBHGFEP1015V |
| UPC/EAN | 782116983766 |





