Eaton QA2033N480
SKU: CS4976232MPN: QA2033N480Alternate Part #: PQ203NFUPC/EAN: 782116899913
Eaton pringle bolted pressure switch

$7,449.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 2000A, Non-fusible, 480V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Non-fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976232 |
|---|---|
| MPN | QA2033N480 |
| Alternate Part # | PQ203NF |
| UPC/EAN | 782116899913 |
