Eaton QA2033T480A6
SKU: CS4976242MPN: QA2033T480A6Alternate Part #: PQ203T6AUPC/EAN: 786685618128
Eaton pringle bolted pressure switch

$10,839.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch,Manual bolted pressure contact switch,2000A,1NO-1NC,Top,480V,Fusible,NEMA ⅓R/4/12,Three-pole,Three-wire,BFD with three normally on lights (does not trip)
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976242 |
|---|---|
| MPN | QA2033T480A6 |
| Alternate Part # | PQ203T6A |
| UPC/EAN | 786685618128 |
