Eaton P60G11S1530CUB
SKU: CS4976102MPN: P60G11S1530CUBAlternate Part #: P15BC002UPC/EAN: 786680226083
Eaton Mini-Power center

$9,593.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 15 kVA, 1PH, 600V to 120/240V, Bolt-on breakers, Copper Windings 30 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 310 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G11HB |
Specifications
| SKU | CS4976102 |
|---|---|
| MPN | P60G11S1530CUB |
| Alternate Part # | P15BC002 |
| UPC/EAN | 786680226083 |

