Eaton P48G11B1530CUB
SKU: CS4975905MPN: P48G11B1530CUBAlternate Part #: P15BC011UPC/EAN: 786680240676
Eaton Mini-Power center

$25,217.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, NEMA 3R, 80°C rise, 310, M48G11HB, Copper, 30 spaces, bolt-on
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 310 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11HB |
Specifications
| SKU | CS4975905 |
|---|---|
| MPN | P48G11B1530CUB |
| Alternate Part # | P15BC011 |
| UPC/EAN | 786680240676 |

