Eaton P48G28T1524CUBS64X
SKU: CS4976037MPN: P48G28T1524CUBS64XAlternate Part #: R15BC0014XUPC/EAN: 786680226229
Eaton Mini-Power center

$49,812.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA NEMA 4X Mini Power Center 3PH 480V to 208Y/120V Bolt-on breakers, Copper Windings 24 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2914X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1H |
Specifications
| SKU | CS4976037 |
|---|---|
| MPN | P48G28T1524CUBS64X |
| Alternate Part # | R15BC0014X |
| UPC/EAN | 786680226229 |


