Eaton P48G28T2124CUBS64X
SKU: CS4976044MPN: P48G28T2124CUBS64XAlternate Part #: R21BC0014XUPC/EAN: 786680226236
Eaton Mini-Power center

$52,754.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
22.5 kVA NEMA 4X Mini Power Center 3PH 480V to 208Y/120V Bolt-on breakers, Copper Windings 24 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2914X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 22.5 kVA |
| Kva Rating | 22.50 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 22.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1J |
Specifications
| SKU | CS4976044 |
|---|---|
| MPN | P48G28T2124CUBS64X |
| Alternate Part # | R21BC0014X |
| UPC/EAN | 786680226236 |

