Eaton P48G11S1020H
SKU: CS4975963MPN: P48G11S1020HAlternate Part #: P10PA008UPC/EAN: 786680234910
Eaton Mini-Power center

$13,710.49
UnitAvailable on backorder
Product Details
10 KVA Mini Power Center 1PH 480V-120/240V 20 spaces, HFD Primary Main breaker
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 286 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 10 kVA |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | HFD Primary Main |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11G |
Specifications
| SKU | CS4975963 |
|---|---|
| MPN | P48G11S1020H |
| Alternate Part # | P10PA008 |
| UPC/EAN | 786680234910 |
