Eaton P27G11S0518CUB
SKU: CS4974991MPN: P27G11S0518CUBAlternate Part #: P05BC011UPC/EAN: 786680240591
Eaton Mini-Power center




$13,295.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
5 kVA Mini-Power Center 1PH 277 V-120/240 V, NEMA 3R, 115°C rise, 307, M27G11DB, Copper, 18 spaces, bolt-on
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 307 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 5 kVA |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M27G11DB |
Specifications
| SKU | CS4974991 |
|---|---|
| MPN | P27G11S0518CUB |
| Alternate Part # | P05BC011 |
| UPC/EAN | 786680240591 |

