Eaton P60G11S0318CUB
SKU: CS4976075MPN: P60G11S0318CUBAlternate Part #: P03BC002UPC/EAN: 786680226007
Eaton Mini-Power center

$3,330.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, 3 kVA Mini Power Center 1PH 600V to 120/240 Bolt-on breakers, Copper Windings 18 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 307 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 3 kVA |
| Kva Rating | 3 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G11CB |
Specifications
| SKU | CS4976075 |
|---|---|
| MPN | P60G11S0318CUB |
| Alternate Part # | P03BC002 |
| UPC/EAN | 786680226007 |

