Eaton N48M47T55EE
SKU: CS4903769MPN: N48M47T55EEUPC/EAN: 786680044397
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (3-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 480Y/277V, 150°C rise w/ 200°C insulation systeam, 500 kVA, EE
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480 Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
Specifications
| SKU | CS4903769 |
|---|---|
| MPN | N48M47T55EE |
| UPC/EAN | 786680044397 |

