Eaton NZMB1-4-A40
SKU: CS4902746MPN: NZMB1-4-A40Alternate Part #: 265799UPC/EAN: 04015082657994
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker

$1,298.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM1-frame, NZMB1, Thermal-magnetic trip type, 320-400A trip rating, Four-pole, 40A, 440 Vac, 25 kAIC, Distribution circuit protection, Rocker lever, 32-40A, Front frame clamp, 32-40A
Attributes
| Accessories | Rocker lever |
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | NZMB1 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front frame clamp |
| Frame | NZM1 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Overload Range | 32-40A |
| Setting Range Ol Protector | 32-40A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 25 kAIC |
| Trip Rating | 320-400 A |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 440 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4902746 |
|---|---|
| MPN | NZMB1-4-A40 |
| Alternate Part # | 265799 |
| UPC/EAN | 04015082657994 |


