Eaton NZMB1-AF40-NA
SKU: CS4902709MPN: NZMB1-AF40-NAAlternate Part #: 272205UPC/EAN: 04015082722050
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker





$1,049.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM1-frame, NZMB1, Thermal-magnetic trip type, 320-400A trip rating, Three-pole, 40A, 480 Vac, 25 kAIC, Distribution circuit protection, Rocker lever, 40-40A, Front frame clamp, 40-40A
Attributes
| Accessories | Rocker lever |
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | NZMB1 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front frame clamp |
| Frame | NZM1 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 40-40A |
| Setting Range Ol Protector | 40-40A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 25 kAIC |
| Trip Rating | 320-400 A |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4902709 |
|---|---|
| MPN | NZMB1-AF40-NA |
| Alternate Part # | 272205 |
| UPC/EAN | 04015082722050 |

