Eaton NZMB1-A50
SKU: CS4902723MPN: NZMB1-A50Alternate Part #: 259076UPC/EAN: 04015082590765
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker





$965.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM1-frame, NZMB1, Thermal-magnetic trip type, 300-500A trip rating, Three-pole, 50A, 440 Vac, 25 kAIC, Distribution circuit protection, Rocker lever, 40-50A, Front frame clamp, 40-50A
Attributes
| Accessories | Rocker lever |
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | NZMB1 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front frame clamp |
| Frame | NZM1 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 40-50A |
| Setting Range Ol Protector | 40-50A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 25 kAIC |
| Trip Rating | 300-500 A |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 440 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4902723 |
|---|---|
| MPN | NZMB1-A50 |
| Alternate Part # | 259076 |
| UPC/EAN | 04015082590765 |


