Eaton NT20P11S5016
SKU: CS4902509MPN: NT20P11S5016Alternate Part #: NT50DA004UPC/EAN: 786680221187
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$6,897.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, 60 Hz, 50 kVA , Single-phase, 240X480-120/240Vac, NEMA ST-20, 1 at +5%, 2 at -5% x 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 50 kVA, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR844A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 50 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 1 at +5%, 2 at -5% x 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Voltage Rating | 240 X 480 PV, 120/240 SV |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Weathershield | WS44A |
| Wiring Connection | 261A |
Specifications
| SKU | CS4902509 |
|---|---|
| MPN | NT20P11S5016 |
| Alternate Part # | NT50DA004 |
| UPC/EAN | 786680221187 |
