Eaton N48M28T2216I4
SKU: CS4903643MPN: N48M28T2216I4Alternate Part #: N22DA032UPC/EAN: 786680204050
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, 60 Hz, 220°C, 225 kVA, Electrostatic shield, Floor, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 150°C, 225 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Brochure | 2/4/d/5/24d54f03cb7efd7a7228e05c18113a2a60640444_4903643_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4903643 |
|---|---|
| MPN | N48M28T2216I4 |
| Alternate Part # | N22DA032 |
| UPC/EAN | 786680204050 |
