Eaton NT20P11F3716CU
SKU: CS4902497MPN: NT20P11F3716CUAlternate Part #: NT37DC005UPC/EAN: 786680207716
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$8,638.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 240 x 480V, Taps: 1 at +5%/2 at -5% x 2 at +2.5%/4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 37.5 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | 844A |
| Frame | 844A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 37.50 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | WS44A |
| Wiring Connection | 261A |
Specifications
| SKU | CS4902497 |
|---|---|
| MPN | NT20P11F3716CU |
| Alternate Part # | NT37DC005 |
| UPC/EAN | 786680207716 |
