Eaton MMX12AA1D7F0-0
SKU: CS4897686MPN: MMX12AA1D7F0-0UPC/EAN: 786685268491
Eaton M-Max Series sensorless vector adjustable frequency drive





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton M-Max Series Adjustable Frequency AC Drives Basic Controller, Full version, AA software design series, EMC filter, FS1 frame, 200-240V, 230V, IP20 enclosure rating, 0.25 hp, 1.7A output, 4.2A input, Single-phase in, three-phase out
Attributes
| Frame Size | 1 |
| Horsepower | 0.25 hp |
| Input Current | 4.2 A |
| Output Current Max | 1.7 A |
| Phase | Single-phase in, three-phase out |
| Rating | IP20 |
| Special Features | AA software design series, EMC filter |
| Type | Full version |
| Voltage Rating | 200-240 V, 230 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4897686 |
|---|---|
| MPN | MMX12AA1D7F0-0 |
| UPC/EAN | 786685268491 |

