Eaton MMX12AA3D7F0-0
SKU: CS4897692MPN: MMX12AA3D7F0-0UPC/EAN: 786685268521
Eaton M-Max Series sensorless vector adjustable frequency drive





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton M-Max Series Adjustable Frequency AC Drives Basic Controller, Full version, AA software design series, EMC filter, FS2 frame, 200-240V, 230V, IP20 enclosure rating, 1 hp, 3.7A output, 8.3A input, Single-phase in, three-phase out
Attributes
| Frame Size | 2 |
| Horsepower | 1 hp |
| Input Current | 8.3 A |
| Output Current Max | 3.7 A |
| Phase | Single-phase in, three-phase out |
| Rating | IP20 |
| Special Features | AA software design series, EMC filter |
| Type | Full version |
| Voltage Rating | 200-240 V, 230 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4897692 |
|---|---|
| MPN | MMX12AA3D7F0-0 |
| UPC/EAN | 786685268521 |

