Eaton MD93E92ES
SKU: CS4897448MPN: MD93E92ESAlternate Part #: D93405UPC/EAN: 786680061134
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$16,628.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 93 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 916A, uses WS19
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 93 kVA |
| Weathershield | WS19 |
Specifications
| SKU | CS4897448 |
|---|---|
| MPN | MD93E92ES |
| Alternate Part # | D93405 |
| UPC/EAN | 786680061134 |
