Eaton MD660E93
SKU: CS4897406MPN: MD660E93UPC/EAN: 786680337505
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$78,781.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton 660 kVA Rating; 3-Phase; DT-3 Drive Isolation Transformer; Ventilated; 460; 575Y/332; 150 Degree C; Aluminum Windings
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 660 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4897406 |
|---|---|
| MPN | MD660E93 |
| UPC/EAN | 786680337505 |

