Eaton MD63E93CUEE
SKU: CS4897394MPN: MD63E93CUEEAlternate Part #: D63E512UPC/EAN: 786680082740
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$23,484.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 575Y/332V, 150°C, 63 kVA, Cu windings, Frame: 915D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 915D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 63 kVA |
| Weathershield | WS39 |
Specifications
| SKU | CS4897394 |
|---|---|
| MPN | MD63E93CUEE |
| Alternate Part # | D63E512 |
| UPC/EAN | 786680082740 |

