Eaton D75509
SKU: CS4853940MPN: D75509Alternate Part #: MD75E93UPC/EAN: 786680332197
Eaton Drive isolation ventilated transformer







$10,890.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 575Y/332V, 150°C, 75 kVA, Al windings, Frame: 914D, uses WS39
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 914D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 60 hp |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853940 |
|---|---|
| MPN | D75509 |
| Alternate Part # | MD75E93 |
| UPC/EAN | 786680332197 |


