Eaton MD11E86
SKU: CS4897132MPN: MD11E86Alternate Part #: D13400UPC/EAN: 786680001376
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$4,384.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 11 kVA, Al windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 11 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897132 |
|---|---|
| MPN | MD11E86 |
| Alternate Part # | D13400 |
| UPC/EAN | 786680001376 |

