Eaton LGX325039B20G
SKU: CS4895860MPN: LGX325039B20GAlternate Part #: 69D4747G89UPC/EAN: 786678008370
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic ALSIG trip, Three-pole, 250A, 200 kAIC at 240/480 Vac, 65 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, High load alarm, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Alarm Lockout | High load alarm |
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 600 Vac 200 kAIC at 240/480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |