Eaton LGU340039B22G
SKU: CS4895688MPN: LGU340039B22GAlternate Part #: 69D4746G70UPC/EAN: 786685583587
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic ALSIG trip, Three-pole, 400A, 200 kAIC at 240 Vac, 150 kAIC at 480 Vac, 65 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, Ground fault alarm, 50/60 Hz
Attributes
| Alarm Lockout | Ground fault alarm |
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 600 Vac 150 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |