Eaton LGU340039B20G
SKU: CS4895684MPN: LGU340039B20GAlternate Part #: 69D4746G90UPC/EAN: 786685583785
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic ALSIG trip, Three-pole, 400A, 200 kAIC at 240 Vac, 150 kAIC at 480 Vac, 65 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, High load alarm, 50/60 Hz
Attributes
| Alarm Lockout | High load alarm |
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 600 Vac 150 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |