Eaton LDC3500CVH09
SKU: CS4893893MPN: LDC3500CVH09UPC/EAN: 786679081914
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$27,721.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, L-frame, LDC, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 500A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Copper, Naval, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 500 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LDC |
| Class | Naval |
| Frame | L |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Copper |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4893893 |
|---|---|
| MPN | LDC3500CVH09 |
| UPC/EAN | 786679081914 |

