Eaton LDC3600VWH09U17
SKU: CS4893920MPN: LDC3600VWH09U17UPC/EAN: 782114374696
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$32,476.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, L-frame, LDC, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, No term., Naval, 110-127 Vac same side w/ left pigtail, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LDC |
| Class | Naval |
| Frame | L |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 100 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac same side with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4893920 |
|---|---|
| MPN | LDC3600VWH09U17 |
| UPC/EAN | 782114374696 |




