Eaton LDC3600W
SKU: CS4893921MPN: LDC3600WAlternate Part #: 6613C98G30UPC/EAN: 782114374702
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$26,349.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, L-frame, LDC, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 600A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LDC |
| Frame | L |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4893921 |
|---|---|
| MPN | LDC3600W |
| Alternate Part # | 6613C98G30 |
| UPC/EAN | 782114374702 |

