Eaton H48M28B2216
SKU: CS4890149MPN: H48M28B2216Alternate Part #: H22DA006UPC/EAN: 786680191572
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$31,177.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR924, 60 Hz, 220°C, 225 kVA, Electrostatic shield, Floor, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 80°C, 225 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, 283B
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR924 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 4 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS40 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4890149 |
|---|---|
| MPN | H48M28B2216 |
| Alternate Part # | H22DA006 |
| UPC/EAN | 786680191572 |
