Eaton B48M28T3316
SKU: CS4836765MPN: B48M28T3316UPC/EAN: 786680147456
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$34,035.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR924, 60 Hz, 300 kVA, Electrostatic shield, Floor, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 300 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR924 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 300 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 9 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 300 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS40 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4836765 |
|---|---|
| MPN | B48M28T3316 |
| UPC/EAN | 786680147456 |
