Eaton HT48M11F1516LS40
SKU: CS4886214MPN: HT48M11F1516LS40Alternate Part #: HT15E019UPC/EAN: 786680207228
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$4,613.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 15 kVA, 16, LS, 40
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | K-Factor ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
| Wiring Connection | 261A |
Specifications
| SKU | CS4886214 |
|---|---|
| MPN | HT48M11F1516LS40 |
| Alternate Part # | HT15E019 |
| UPC/EAN | 786680207228 |
