Eaton NT29M11F1516
SKU: CS4902515MPN: NT29M11F1516Alternate Part #: NT15E017UPC/EAN: 786680206900
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$3,510.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 15 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4902515 |
|---|---|
| MPN | NT29M11F1516 |
| Alternate Part # | NT15E017 |
| UPC/EAN | 786680206900 |
