Eaton HT48M11F1516CULS42
SKU: CS4886213MPN: HT48M11F1516CULS42Alternate Part #: HT15E017UPC/EAN: 786680207273
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$4,645.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 15 kVA, 16, Copper windings, LS42
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 42 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4886213 |
|---|---|
| MPN | HT48M11F1516CULS42 |
| Alternate Part # | HT15E017 |
| UPC/EAN | 786680207273 |
