Eaton HMCP400W5S11
SKU: CS4883088MPN: HMCP400W5S11UPC/EAN: 786679014080
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 400 A, Three-pole, Frame J-K, 1250-2500 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 110-240 V or 110-125 Vdc left pigtail opposite, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 1250-2500 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 110-240 V or 110-125 Vdc left pigtail opposite |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |